Are you the publisher? Claim or contact us about this channel


Embed this content in your HTML

Search

Report adult content:

click to rate:

Account: (login)

More Channels


Channel Catalog


Channel Description:

Zkušenosti, rady a pracovní postupy ze stavby i rekonstrukce domu nebo bytu. Na Svépomocí.cz najdete 2000 článků s fotografiemi i videi, které Vám prozradí, jak postupovat při stavbě nebo rekonstrukci svépomocí a ušetřit statisíce korun.

older | 1 | .... | 37 | 38 | (Page 39)

  0 0

  Pohled z oblohy

  Už je to delší doba, co jsem sem dával nějaký příspěvek, od té doby jsme si pořádně mákli a pokročili o velký kus dopředu. Chtěl bych se o to s vámi podělit :-) Opět jsem čerpal hodně informací s internetu a dost informací ze stránek svepomoci.cz od jiných stavebníků, kteří také řeší svojí stavbu a každodenní výzvu, kterou jim přináší stavba domu.

  My jsme měli vylité podlahy do roviny anhydridem. Pěkně se na to koukalo, jak se to vše slévá do roviny a mizí paronepropustná folie s topnými kabely. Sice jsme měli už koupenou vinylovou samolepící folii, ale museli jsme tři týdny čekat, než vyschne anhydrit. Trochu jsme to urychlili tím, že jsme po týdnu lehce přitopili topnými kabely v podlaze. Mezitím jsme nakoupili primalex plus, abychom mohly celý dům vymalovat. Malování není zrovna naše oblíbená činnost a tak jsem hledal něco co by nám to usnadnilo. Podle videí na internetu mě zaujalo malování za pomocí zařízení a stříkací pistole. Zdálo se to jednoduché a celkem rychlé. Proto jsem si v půjčovně takový přístroj půjčil. Šlo o zařízení tzv. pumpu, která přes trubku saje barvu přímo s belíku a není potřeba barvu nikam přelívat. Asi jako u každého malování je potřeba se podle toho obléknout a počítat s tím, že bude člověk trochu od barvy. U malování, pomocí stříkací pistole je potřeba zakrýt vše co nechcete mýt bílé. Naše výhoda byla ta, že jsme v bytě ještě nic neměli a tak jsme si zakryli podlahu a okna. Malování bylo rychlé. Asi tak za 2,5 hodiny jsme měli vymalováno, když tedy nepočítám přípravu. Většinu míst jsem stříkal dvakrát a pak jsem ještě vše procházel a nedostatky dodělal. Při použití tohoto stříkacího zařízení není potřeba barvu ředit a tak barva pěkně kryje. Vypadalo to moc dobře, nesmí se dávat velká vrstva a asi hodně důležitá je zvolená značka a druh barvy. My zvolili průměr Primalex plus ve 40kg belíkách, které měli v akci. Postupně jsme přikupovali a konečná spotřeba 160kg barvy. Stříkací pistoly jsme ještě ten den vrátili. Druhý den jsme po vysychání barvy zjistili ještě nějaké nedostatky a tak nás váleček neminul. Vlastně jsme provedli téměř jeden nátěr s barvou, kterou jsme už naředili. Hlavně strop, na kterém jde vidět vše. Další den po vyschnutí barvy už vše vypadalo tak jak má být.

  Po pár dnech jsme se vrhly na podlahu. V Hornbachu jsme zakoupili v akci samolepící vinylovou podlahu o tloušťce 3 mm. Podlahu jsme měli rovnou a tak stačilo jen zamést a důkladně podlahu napenetrovat. Před tím jsme ještě ořezali po obvodě diletační pásku a na pár místech dobrousili lehce povrh, protože vinyl veškeré nerovnosti kopíruje. Při lepení jsme se drželi video návodu ze stánek Hornbachu. Nic složitého. Ve dvou to celkem odsýpalo. Důležité je držet si rovinu a dílce vinylové podlahy dávat hodně natěsno. Během dvou dnů byla podlaha hotová a my si mohly zout boty a projít se pro ní. Parádní pocit :-).

  O pár dní později dorazili objednané obložky a interiérové dveře, které jsme si dva měsíce zpět objednaly na stránkách nejdvere.cz. Mají na netu dobré recenze a velký výběr dveří. Z toho si musí vybrat každý. Mohu je jen doporučit. Výborná komunikace, ochota a vstřícnost. Doba dodání je delší, ale s tím se musí počítat, protože i u jiných firem je to podobné. I když bych čekal, že u standardních rozměrů budou mít dveře skladem. Pár dveří už jsem montoval, ale tyto byli opravdu kvalitní, většina konstrukce z pevnější MDFky a ne z dřevotřísky jako jsou od jiných výrobců dveří. Dveře jsou těžší, ale bytelné. Trochu jsem se trápil s posuvnými dveřmi, ale po telefonátu na nejdvere.cz mi ochotně poslali videonávod. U montáže dveří opět hlídat rovinu. Já jsem opět využil nivelační laser od Bosche. Při montáži jsem zjistil, že není vhodné používat lepící pěnu, ale klasickou montážní pěnu, která nabide a obložky pevně přilepí ke zdi. Při použití lepící pěny, se přes noc pěna stáhla a já měl pak průchod spodku obložek o 2 cm širší. Vše jsem opravil a dveře všude sedí.

  To bychom měli hotové a jde se na nábytek, který jsme si po večerech s manželkou navrhli v programu PRO100 a tak jsme měli jasno co chceme a jak by to mohlo vypadat. Jsem vyučený truhlář a otec má truhlárnu. Takže jsme objednali materiál a začali postupně vyrábět. Cenově jsme se dostali cca na třetinu ceny, než kdybychom si nábytek nechali vyrábět na míru. Vše jsme si udělali podle našich představ a výsledek můžete vidět na přiložených fotografiích. Hlavní architekt je manželka, ale já jsem ji samozřejmě doplňoval a z výsledkem jsme oba spokojeni.

  Poslední etapa před nastěhováním byla přípojka vody, kterou jsme již měli schválenou a papírově vyřízenou, ale přesto se to protáhlo na tři měsíce a to jen kvůli tomu, že ještě nejsme majiteli pozemku, na který máme od obce smlouvu o smlouvě budoucí. Vodárna totiž má interní předpis, že nemůže podepsat smlouvu o dodávce vody s někým, kdo není majitelem pozemku dané stavby. Takže, po těch třech měsících jsme se oficiálně stali majiteli pozemku a pak byla otázka týdne, než jsme mohli realizovat přípojku vody společně s usazením vodoměrné šachty, čističky a nádrže na dešťovou vodu. V místě kde stavíme, není kanalizace a tak jsme si vyrobili pod čističkou vsak v 1,3 metrové jámě, kam jsme do geotextilie nasypali kameny o frakce 64mm, zakryli geotextílií a zasypali zeminou. To tohoto vsaku jsme svedli vývod z čističky a zvlášť z nádrže na dešťovou vodu. Dále jsme naplnili čističku vodou, nastavili provzdušňování dle videa a nic nebránilo tomu, abychom se z velkých nadšení a parádou mohli nastěhovat.

  A je to tu, první spuštění vody, první noc, první koupání, první vaření atd. Úžasný pocit po 1,5 roce práce na našem vysněném baráčku. Sice to tím vše nekončí, protože je na domě ještě hodně práce a v následujících dnech po nastěhování, bylo několik týdnů ladění, doplňování a úprav v interiéru. Máme ale velkou radost z každé poctivě dodělané práce do detailu.

  Teď nás ještě čeká izolace, kterou jsme už načali a dál dodělání balkonu, zábradlí a věcí kolem domu (zámková dlažba, plot, brána a nějaké úpravy terénu) Bude to ale mnohem snazší, když už zde bydlíme a bez dojíždění na to bude více času.


  0 0
 • 09/13/18--04:15: Výběr pozemku
 • Výběr pozemku

  Jelikož jsme oba dva z dědiny, tak postavit si pro nás vlastní dům byla jasná volba, takže asi před rokem jsme začali shánět náš vysněný pozemek. Oba jsme v tu chvíli bydleli spolu v Brně v pronajatém bytě 2+kk, ale neměli jsme finance pořídit si pozemek dle našeho gusta na vlastní pěst. Proto padla volba na to, že naši snahu o budování budeme financovat hypotékou.

  Bylo to jednoduché. U hypotéky na cca 3 000 000 nám spočítali, že by jsme platili zhruba 13 000 měsíčně po 30 let, což nám přišlo celkem fajn, už jenom kvůli tomu, že se splátka nijak výrazně nelišila od momentálního nájmu. Když jsem řekl, že to bylo jednoduché, nevěděl jsem ještě, co všechno nás čeká.

  Už samotný výběr pozemku byl celkem horor. Denně jsme prohlíželi inzerce a nabídky realitek a pořád se nám nedařilo najít něco co by plně vyhovovalo našim požadavkům. Občas se našlo něco pěkného, ale po následném oběhání úřadů, sousedů a návštěvě pozemku jsme vždy zjistili že nám buďto vede pod pozemkem ta největší roura s vodou v celém širém okolí, nebo byla polovina pozemku absolutně nepoužitelná kvůli příkrým svahům. U všech těchto pozemků, co jsme navštívili, nám bylo vždy řečeno, že jsou absolutně bez vady a že pokud je tam nějaká závada, tak je zanedbatelná. Korunku na hlavu nasadila paní realitní makléřka, která nám tvrdila, že pozemek, o který jsme měli zájem, je bezproblémový. Po oběhání úřadů a prohlídce jsme zjistili, že celý pozemek je jedna velká záplavová zóna a je dobrý metr a půl pod okolní zástavbou i cestou. To by znamenalo že by se musel pozemek zavozit do úrovně cesty ( bylo to 1500m2, tj 1500*1,5=2250m3 zeminy :)), postavit protipovodňovou zídku a sítě, které měli být údajně v cestě, byli až na úrovni domů na druhé straně cesty, samozřejmě na soukromých pozemcích.

  Po roce hledání jsme teď konečně ve fázi kdy je naše hledání doufám u konce. Našli jsme si pozemek 7195m2 v malé dědince na okraji Chřibů. Obec sice nemá ani obchod, ale zato nás uchvátila místní atmosféra, 6km od nás je okresní město a za pozemkem máme autobusovou zastávku.

  Pozemek je obrovský a stojí na něm starý dvoupokojový přízemní domek a stodola, která má větší hodnotu než domek. Po přemýšlení a zhodnocení našich lidských sil a sil všech kamarádů jsme došli k závěru, že malý domek můžeme klidně shodit za 2 týdny a většinu stavebního odpadu využít někde na budoucí stavbě. Prostorná stodola nám výborně poslouží jako stavební bouda a na uskladnění materiálu a nejdůležitější věc na každé stavbě, kadibudka, už tam byla taky.:)

  Velikost pozemku nám plně vyhovuje, protože chceme mít ovocný sad a pár oveček. Sice mě trochu mrzí, že se celý pozemek kupoval jako stavební, což nám trochu zvedlo cenu, ale cenová mapa ukazovala 400Kc/m2 a my ho ukecali na 195Kc/m2.

  Jednání realitního makléře bylo také ukázkové a můžeme ho zatím jenom doporučit. O parcele nám řekl vše, vyznal se, přiznal nám i zápory pozemku a přesně nám ukázal kde se nacházejí jednotlivé sítě a přípojky.

  Celková cena našeho pozemku je tedy 1 420 000 + 56 800 daň z nabytí a teď už jenom podepsat kupní smlouvu, vyřídit hypotéku a můžeme začít bourat, projektovat a stavět.

  Martin


  0 0
 • 09/14/18--06:02: Zemní práce
 • Zemní práce

  Varování předem: Když jsem si myslel, že jako lékař s minimem času a minimem přátel co mají čas, budu schopen si dělat hodně věcí sám, tak jsem se děsivě, ale opravdu děsivě mýlil :-)

  Březen 2018:

  Den 1) Byl to ten týden co zde bylo ráno -10st.C, bagr měl ale sílu a skrývku ornice (160m2) zvládl vcelku krásně. Odvezeny 4 tatrovky pryč z pozemku, jelikož na pozemku není místo kde to nechat. Pár kubíků necháno na pozemku. Ornice (podzol s mechem) má sílu až 20cm !...pak je opuka...potom přijel geodet, vytyčeno paráda...konec klidu.

  Den 2-3) Dům bude na pěnoskle, čili jsem věděl, že se bude hodně bagrovat...hodně na druhou, převýšení má je 75cm, měla by to být pohoda. Nebyla. Jak jsem psal opuka je už v 15-20cm, v půl metru už je vcelku velká, v metru už je to popraskanaá loupaná skála. Dům má jen 82m2, ale přesah pěnoskla je cca 75cm, vysvahované boky + kopání jámy v nejvyšším místě pro přečerpávací jímku kanalizace. Hloubka 280cm...to už zde jsou i opuky o velikosti 50kg a 8tunový bagr dál nemůže...vyšlo to tak tak. Plán že se udělá přesná jáma pro revizní šachtu kanalizace a vedel precizní jáma pro jímku končí jednou obludnou jámou jak do pekla. Bagrování trvalo 2dny, odvozeno 20tater zeminy...ještěže mám přátele co taky staví a jsou naopak pod terénem.

  Den 4) Hurá vykopáno, přijíždí geodet, přeměřuje...prů*er...matematická chyba, vysvahování bylo krásné, ale počítáno v nejnižším místě, čili 2/3 jámy se musí přikopat...velký bagr už tam nesjede, minibagr dělá zase skoro celý den...dalších 5 V3esek opuky. Kraje zmrzlé do hloubky půl metru, ty z venku trhá velký bagr  po půltunových kusech...přichází soused, že nesmíme jezdit po té pidisilničce, kam je tak tak zacouvá tatra...čili už nyní víme, že máme hodné sousedy a že budeme muset udělat příjezdovku přes pozenmek rodičů a na konci stavby jí zase rozebrat...jupí :-) No co, jáma konečně je, sypeme 30tun kamene 32-63, po krajích děláme drážku pro drenáž a zemnící pásek. Bagřík ještě provede výkop k budoucí elektrice a vodě mimo hlavní jámu.

  Den 5) Na poště přebírám Fiskars lopaty, krumpáč atd...krásné hračky, doporučuji, mají svojí cenu. S tchánem spouštíme BOCR jímku na čerpačku na pískové udusané lože, pod tím je skála, betonáž fakt není třeba. Obsyp pískem. Písku jako na pláži. Pokládáme vodu DN32, jako chránička použita vodovodní hadice DN63x8,6...už jste pokládali 20metrů dvoucolovky v teplotě  +2st.C? NE...tak bacha na zuby, přpravte těžké kameny na zatížení atd. Prostě to ve 3 silných lidech jde dost blbě...je to jak železeo...ale voda je fakt festovně uložena mimo dům ve 130cm a chráníčka nejde probít ani krumpáčem...ušetřeno na písku k obsypu (ironie...). Pokládáme zemnící pásek + vývody (klasika FeZn 30x4 a vývody přes dvě spojky AlMgSi 8/11, zaasfaltováno, nafoceno, drží...

  Den 6) Drenáž...prostě drenáž DN 100 perforovaná v geošce po obvodu výkopu, šachty v nejvyšším a nejnižším bodu, řádně a vcelku precizně vyspádováno...někde kopáno krumpáčem, jinde navezeno několik koleček štěrku a opuky. (v průběhu stavby osvědčeno že drenáž opravdu krásně funguje...hurá)

  Den 7) Vše je ve skluzu, kanalizace ležatá se nestíhá, mrazy pominuly, pozemek je plný bahna, musí se udělat příjezdovka, pěnosklo odvoláno, není kde složit. Stavba zakonzervována do dubna...

  Závěrěm:

  Pěnosklo je super (viz další článěk), ale jen na rovném pozemku !!!

  Opuka je fajn podklad, pevná nesedá, nedělá bahno, ta naše je sama o sobě výborná drenáž...ale ta práce s ní !!! Krumpáč a špičatý rýč.

  Precizní kopání přípojek v opuce...blbost...vše se sype a z 25cm drážky pro chráničky je Grand kaňon. Začišťování okrajů..blbost. Vyrovnávíní do roviny..blbost.

  Když Vám otec řekne, že přes pozemek se dá v pohodě jezdit, že to vydrží i mixy...tak mu nevěřte...Bahna 2018

  V rozpočtu chybí položky jako vruty, nářadí, pracovní dříví, rukavice apod. To je prostě spotřební materiál a je na každém jak kvalitní a co vše si koupí.


  0 0

  Vyměňte snadno, rychle a svépomocí starý radiátor za nový!

  Potřebujete vyměnit staré radiátory za nové, aby vypadaly nejen efektně, ale umožnili vám i snížit náklady na vytápění? Potom těleso RADIK KLASIK-R je jasná volba. Oblíbený deskový radiátor pro rekonstrukce od předního výrobce otopných těles KORADO, a.s. je vyroben tak, aby ho bylo možné jednoduše připojit na stávající rozvody.

  Zároveň platí, že moderní tělesa společnosti KORADO, a.s. obsahují, díky své konstrukci, menší množství vody a dokáží tak pružněji reagovat na změny teplot v místnosti. Nedochází tak k jejímu zbytečnému přetápění a plýtvání energií. Oproti starým článkovým radiátorům zabírají podstatně méně místa, při zachování stávajícího výkonu. Navíc mají elegantní design, je možné si zvolit různá barevná provedení, nebo dokonce i vlastní potisk čelní desky. Esteticky tak doladí vzhled celé místnosti.

  Kdy je vhodné radiátor vyměnit?

  Pokud radiátory používáte desítky let a nyní zjistíte, že je na nich rez, nebo pod nimi nacházíte na zemi vodu, nastal čas na jejich výměnu. Jestliže se závada projeví u jednoho radiátoru, je pravděpodobné, že končí životnost všech. Vzhledem k tomu, že výměna je snadná a nezabere tolik času, můžete přistoupit k výměně radiátoru v kterémkoli ročním období.

  RADIK LINE KLASIK R

  Model RADIK KLASIK – R představuje deskový radiátor, který je hojně využívaný právě při rekonstrukci starších otopných soustav. Toto deskové otopné těleso je upravené pro rychlou náhradu článkových litinových nebo ocelových radiátorů s připojovací roztečí 500 mm, a to bez nutnosti řezat nebo svařovat trubky. Sami si můžete najít výkonově odpovídající náhradu vašeho stávajícího článkového radiátoru pomocí převodní tabulky.

  Otopná tělesa RADIK KLASIK - R lze pořídit v délkách od 400 do 2000 mm, hloubkách od 66 do 155 mm a jednotné výšce 554 mm. Umožňují levé nebo pravé boční připojení na rozvod otopné soustavy a jsou určeny pro otopné soustavy s nuceným nebo samotížným oběhem. Desková otopná tělesa RADIK KLASIK – R lze bez problému kombinovat se všemi zdroji tepla, včetně tepelných čerpadel a plynových kondenzačních kotlů. RADIK KLASIK – R je dostupný ve třech provedeních čelní desky, kromě klasické (vertikální prolisy) také ve variantách PLAN (hladká) a LINE (jemné horizontální prolisy). Možnost volby barevného provedení (dle vzorníku RAL) nebo dokonce volba speciálního potisku čelní desky dle přání zákazníka, je u radiátorů RADIK samozřejmostí.

  RADIK KLASIK R mentolová

  Radiátor RADIK KLASIK - R pořídíte za velmi přijatelnou cenu, a to již od 2.055,-Kč bez DPH.

  V sortimentu společnosti KORADO naleznete i jiná desková otopná tělesa, pro bližší informace navštivte www.korado.cz


  0 0

  VALENCIA - BARVA - CORAL

  Kvalita betonové dlažby je v dnešní době opravdu vysoká a vydrží i hrubší zacházení či vysokou frekvenci pojezdu. Ve výsledku nezáleží pouze na výběru dlažby, ale i na úpravě jejího podloží.

  Mnoho lidí často zapomíná, že správná úprava podloží je mnohdy důležitější než výběr samotné dlažby. Správně upravené podloží prodlouží životnost dlažby a zabrání některým nechtěným efektům, jakým může být například zvlnění povrchu, propad jednotlivých kamenů či jejich popraskání. Věnujte tedy stejné úsilí úpravě podloží, jaké jste věnovali i správnému výběru betonové dlažby. Jaké výhody přináší pokládka a jak správně postupovat?

  VÝHODY POKLÁDKY BETONOVÉ DLAŽBY

  Samotný proces pokládky dlažby je velmi jednoduchý a nenákladný. I přesto, že se dlažba musí pokládat na dobře zhutněné podloží, je možné pokládat dlažbu na sucho.

  Zejména u novostaveb či terénních úprav v zahradě oceníte možnost rychlé výměny jednotlivých kusů dlažby. Venkovní plochy se často zpevňují záhy po dokončení závěrečných úprav a podloží tak sesedává i několik let po zhutnění a to i při vynaložení nejlepší péče. V případě vzniku nerovností či narušení části plochy je pak oprava velmi jednoduchá. Při menším rozsahu umožňuje dlažba snadnou výměnu jednoho či několika kusů kamene. Při vzniku větších nerovností lze dlažbu rozebrat, podloží znovu zhutnit a následně dlažbu znovu položit. Odpadá tak nákladná rekonstrukce, která by vás čekala u jiných povrchových úprav než je betonová dlažba.

  Máte problém se zadržením vody na zpevněných plochách? Při správně provedené drenáži umožňuje vydlážděný povrch rychlý vsak dešťové vody a nedochází tedy ke vzniku kaluží a vlhkých míst. Místa, kde eventuálně hrozí hromadění vody lze doplnit o mikroštěrbinové trouby, které odvedou vodu do vsaku. Voda naší dlažbě a ani ostatním betonovým výrobkům neškodí. Pokud však při špatném odvodnění dlažba dlouhodobě stojí ve vodě. Na takto stále vlhkých místech se může také začít dařit mechům a houbám, které dlažbu sice nezničí, ale kazí celkový dojem.

  POSTUP ÚPRAVY PODLOŽÍ PŘED POKLÁDKOU DLAŽBY

  Samotný postup pak kombinuje několik kroků, které zabezpečí dokonale zhutněné podloží před pokládkou betonové či zámkové dlažby.

  ÚPRAVA PLÁNĚ

  Pláň, nebo-li plocha vytvořená skrývkou či násypem zeminy, je úplným základem zpevněných ploch. Jedná se o prvotní vrstvu, jejíž úprava by měla respektovat projektovou dokumentaci, materiál podloží a účel zpevněné plochy. Dle této charakteristiky je nutné plán dostatečně zhutnit a minimalizovat tak riziko pohybu nejnižšího podkladu zpevněné plochy.

  PODKLADNÍ VRSTVY A PŘÍPRAVA PODLOŽÍ

  Pro konstrukce těchto vrstev lze použít drcené kamenivo o různých frakcích dle účelu použití plochy. Příprava této vrstvy je ovlivněna zeminou, tedy základem celé zpevněné plochy a předpokládaným zatížením. Jinak je nutné upravit podloží pro pochozí plochy a jinak pro plochy pojezdové. Zde je nutné pamatovat, že každá vrstva podloží musí být zhutněna zvlášť. Zpravidla by pak jedna vrstva neměla přesáhnout 100 - 150 mm. Po těchto částech by tedy plocha měla být vždy zhutněna vibrační deskou. Závěrečné hutnění betonové dlažby je také velmi žádoucí. Jen v některých případech se hutnění samotné dlažby nedoporučuje. A to v takových případech kdy jednotlivé kameny jsou velmi štíhlé a dlouhé. V takovém případě by vlivem zatížení vibračního stroje mohli praskat. Jsou to například: CSB - LEGANTO o výšce 50 mm a pro dlažbu CSB - VALENCIA o výšce 60 mm nedoporučujeme plochu hutnit vibrační deskou.
  Pouze u dlažby CSB - VALENCIA u výšky 80 mm je možné plochu zhutnit vibrační deskou s maximální hmotností 50 kg.

  POKLÁDKA BETONOVÉ DLAŽBY

  Dlažbu lze skládat buďto ručně nebo strojově. Ruční pokládku využijete především pro dlažbu se skladbou více kamenů či pro barevná provedení COLORMIX a NATURCOLOR, kdy je nutné pokládat kameny napříč vrstvami i paletami, aby vznikla nepravidelně probarvená plocha. Strojová pokládka se využívá především pro zámkové dlažby, které dodáváme ve skladbě na paletě a jsou určeny pro pokládky velkých ploch, například parkovišť a chodníků.
  Před závěrečným hutněním plochy stačí zasypat spáry křemičitým pískem o frakci 0 - 4 mm. Zasypání pískem doporučujeme po čase zopakovat.


  0 0

  Jak na výběr vypínačů a zásuvek?

  Máte za to, že jediný úkol vypínače je rozsvítit, zásuvky zase, aby připojila spotřebič k síti? Mysleli jste si, že jejich výběr bude hračka? Vyvedeme vás z omylu a poradíme, jak díky nim bude váš domov vypadat ještě lépe.

  Pokud jste si dali záležet při instalaci rozvodů, budou zásuvky a vypínače umístěny na dobře přístupných a viditelných místech. Nyní byste již měli mít představu, jak bude vypadat váš interiér a dle toho volit koncept domovních přístrojů.

  Záleží na vás, zda se spokojíte se spolehlivými funkčními a zároveň cenově příznivými přístroji, jako je nestárnoucí ABB Tango, nebo dáte přednost stylovým prvkům z prvotřídních materiálů. Mějte na paměti, že zvolené zásuvky a vypínače vám mohou dělat společnost desítky let.

  Na co myslet při výběru vypínačů?

  Levnější typy přístrojů se prodávají kompletní, zatímco prémiové řady jsou zpravidla modulární. To znamená, že si podobu domovních přístrojů tvoříte sami složením z jednotlivých komponent mechanismu, tlačítka a rámečku. Pokud tedy rozbijete jednu součástku, nebo prostě chcete změnit vzhled, jednoduše vyměníte požadovaný díl. Na několik přístrojů vedle sebe jsou ideální vícenásobné rámečky.

  x1

  Při výběru mechanismu přístroje se rozlišují typy dle úlohy označené čísly. Spínač č.1 je díky jednomu vstupu a jednomu výstupu určen pro místnosti, kde je třeba ovládat jedno svítidlo z jednoho místa. Spínač č.2 má dva póly a je možné s ním ovládat i N vodič, třeba u problikávajícich led svitidel. Spínač č.3 se využívá jako takzvaná sporáková kombinace. Spínač č.5 disponuje jedním přívodem a dělenou klapkou. Umožňuje samostatně ovládat dva nezávislé obvody, tedy dvě svítidla z jednoho místa. Spínač č.6 je označován jako schodišťový vypínač. Má jeden společný přívod a dva vývody. Umístíte jej tam, kde ovládáte jedno svítidlo ze dvou míst, typicky tedy na začátku a na konci schodiště. Spínač 6+6 je zdvojenou variantou schodišťového spínače, dokáže ovládat dvě svítidla ze dvou různých míst. Spínač č.7 je také označován jako křížový vypínač. Využijete jej ke spínání obvodu (svítidla) ze třetího a dalšího místa v kombinaci se spínači č.6.

  Schemata

  Máte dostatek zásuvek?

  Promyslete, kolik spotřebičů můžete potřebovat zapojit najednou. Pokud si nejste jisti, zda vám bude odhadované množství zásuvek stačit, přidejte raději o jednu více. Nynější podhodnocení situace pro vás bude znamenat nevzhledná klubka prodlužovacích kabelů povalujících se ve vašem novém domově. 

  instalace vypinac

  Splynout nebo zvýraznit?

  Je to otázka preferencí. Pokud však propadnete kouzlu barevných přístrojů, navštivte raději showroom, nebo požádejte o zapůjčení vzorku, abyste mohli konfrontovat reálný odstín zvolené barvy i strukturu materiálu se svým interiérem. Vybírat můžete i z netradičních luxusních materiálů, jako je sklo, kov, kámen nebo dokonce kůže. Myslete ale i na praktickou stránku. Kupříkladu zásuvky a vypínače v lesku vypadají prostě nádherně, než je přidáte do košíku, vyhodnoťte ale, zda jste ochotni o ně pravidelně pečovat. Na lesklém povrchu uvidíte každou stopu. Pokud toužíte po atraktivním vzhledu přístrojů, nepřehlédněte některou z designových řad jako Schneider Unica Class  nebo Legrand Céliane

  pristroje celiane

  Je třeba do exteriéru volit speciální přístroje?

  Při stavbě domu je nutné pokrýt také vnější prostory. Samozřejmě jsou přístroje vystaveny přírodním vlivům, jako je vlhkost a prašnost. Zásuvky určené na ven mají obvykle víčko, které chrání přístroj, když se aktuálně nepoužívá. Pokud víte, že bude zásuvka instalována v místě, kde jsou přístroje vystaveny náročným podmínkám, volte odolnější přístroj s vyšší ochranou IP. Označení IP skrývá v prvním čísle odolnost proti prachu a v druhém proti vodě. Čím vyšší je číslo, tím lepší ochrana. Do exteriéru vybírejte ty s krytím alespoň IP44. 

  plexo

  Tipy na závěr

  1) Doutnavka ve vypínačích vám pomůže ve tmě s orientací nebo signalizací zapnutého spotřebiče
  2) Vypínač u postele vám ušetří mnoho hádek a vstávání
  3) Zásuvky nad úrovní pohovky, stolu nebo kuchyňské linky jsou praktické a šetří záda
  4) Zapomněli jste přeci jen umístit vypínač na strategické místo? Nemusíte znovu sekat, vsaďte na bezdrátové přístroje
  5) Spojte více zásuvek nebo vypínačů více rámečky a estetický dojem se ještě zvýší
  6) Zásuvky vedle sebe nebo pootočené dvojzásuvky, umožní zapojit jakékoli spotřebiče vedle sebe pohodlně


  0 0
 • 09/18/18--04:15: Střecha
 • Střecha

  Na střechu jsme si sami netroufli, proto jsme práci zadali soukromníkovi. Naše plocha střechy je velká, celkově 258 m2, proto jsme chtěli najít variantu tašek, které budou kvalitní, ale přitom by nás nezruinovaly.

  Zvolili jsme KMB Rota (velkoformátové betonové tašky). Střecha vypadá moc pěkně a docela se nám líbí i netradičnost :)

  Začali jsme v červnu a konec byl v srpnu 2018.


  0 0

  LST

  Společnost FAKRO nabízí různé typy půdních schodů, které umožňují uspokojit individuální potřeby zákazníků. Všechny modely skládacích schodů FAKRO vyhovují vysokým požadavkům na těsnost a termoizolační vlastnosti, a splňují normu EN 14975.

  Základním modelem půdních schodů FAKRO jsou schody LWS Smart. Větší uživatelský komfort poskytují schody LWK Komfort, které jsou vybaveny madlem, patkami a poklopem bílé barvy. Abychom dobu montáže skládacích půdních schodů s dřevěným žebříkem zkrátili na minimum, volíme schody LWZ Plus, jež jsou vybaveny systémem rychlé montáže.

  Dalším komfortnějším výrobkem je model LWL Lux s dodatečným madlem a mechanismem usnadňujícím rozložení a složení žebříku. Do skupiny schodů se speciálním určením patří termoizolační půdní schody LTK Energy, které jsou určené pro zákazníky kladoucí důraz na co nejnižší součinitel prostupu tepla.

  Speciálně pro potřeby nízkoenergetického stavebnictví byly navrženy super termoizolační schody LWT, které jsou vybaveny trojitým těsněním, zaručujícím dokonalou těsnost. V případě, že v místnosti není dostatek prostoru pro rozložení půdních schodů, je možno zvolit typ LDK, jenž je vybaven podobně jako schody LWK. Jestliže mají půdní schody bránit průniku ohně, lze si vybrat ze tří modelů protipožárních schodů: skládací LWF 45 s dřevěným žebříkem, skládací LMF 45 a LMF s kovovým žebříkem nebo stahovací schody LSF.

  Do často využívaných míst se doporučují schody LMS Smart s kovovým žebříkem se zvýšenou odolností. Tyto schody jsou dostupné také ve verzi LMK Komfort s madlem a poklopem bílé barvy.

  Řešením pro místnosti s velmi vysokými stropy jsou schody nové generace LMP. Záleží-li na maximálně zjednodušené a rychlé montáži, a také na vysokém komfortu používání, pak tyto požadavky splní schody LML Lux a všechny modely stahovacích půdních schodů. Stahovací schody LST, LSZ se charakterizují malými rozměry rámu. Jsou určeny především do míst, kde nelze použít skládací půdní schody. Navíc díky speciálnímu mechanismu je lze rozložit a složit pomocí ovládací tyče, proto jsou doporučovány k montáži ve vysokých místnostech. Pokud máme v místnosti více prostoru, můžeme použít mlynářské schody MS_, které jsou s ohledem na svou jednoduchost a bytelnost skvělým řešením pro frekventovaná místa a časté užívání.

  Novinka schody LMP
  Schody LMP (U=1,1 W/m2K) jsou schody nové generace, určené pro přístup do půdních prostor i v místnostech s velmi vysokými stropy (až do výšky 366 cm). Díky použitému systému odlehčení žebříku je manipulace s půdními schody maximálně pohodlná a zároveň bezpečná. Maximální nosnost je 160 kg.

  LWS Smart/ LWK Komfort
  Půdní schody LWS Smart/ LWK Komfort jsou skládací schody s tří nebo čtyřdílným dřevěným žebříkem a zatepleným poklopem. Inovativní řešení nové konstrukce schodů poskytují vysoký komfort používání a umožňují rychlou a snadnou instalaci schodů ve stropě. Maximální nosnost je 160 kg. Součinitel prostupu tepla u LMS Smart/ LMK Komfort je U=1,1 W/m2K).

  LWF 45
  Schody LWF 45 (U=0,6 W/m2K – dle interních testů výrobce) jsou novou generací protipožárních půdních schodů zaručující vysoký stupeň protipožární ochrany. Kromě toho zajišťují také komfortní a bezpečný přístup do půdních prostor. Třída požární odolnosti EI1/EI2=45 min dle EN 13501-2. Maximální nosnost je 200 kg.

  LMS Smart/ LMK Komfort
  Skládací půdní schody s třídílným kovovým žebříkem. Zateplený poklop a skříň jsou vyrobeny z borovicového dřeva, žebřík je kovový. Schody LMK jsou na rozdíl od schodů LMS vybaveny bílým poklopem a madlem usnadňujícím pohyb po žebříku. Maximální nosnost je 200 kg. Součinitel prostupu tepla u LMS Smart/ LMK Komfort je U=1,1 W/m2K).

  LST
  Stahovací půdní schody LST (U=1,1 W/m2K) jsou vybaveny bílým zatepleným poklopem, dřevěnou skříní, kovovými krycími lištami a montážními úhelníky.Stahovací konstrukce umožňuje složení žebříku na malé rozměry, díky čemuž lze schody namontovat do malých půdních otvorů (nejmenší rozměr je 51x80 cm). Maximální nosnost je 200 kg.

  LWT/ LWT Passive House
  Super termoizolační půdní schody LWT (U=0,51 W/m2K) jsou doporučovány k použití v nízkoenergetických stavbách, ve kterých je kladen velký důraz na minimalizaci tepelných ztrát. Díky vynikajícím termoizolačním parametrům mají značný vliv na úspory tepelné energie v budovách. Pro pasivní stavby jsou určeny schody LWT Passive House se speciální izolační sadou, s certifikátem Passive House Institute. Maximální nosnost je 160 kg. Schody splňují 4. třídu těsnosti podle EN 14975.


  0 0
 • 09/20/18--02:00: Příčky, komín, okna
 • Příčky, komín, okna

  Musíme se přiznat, že na příčky padlo hodně sprostých slov, zvlášť při zakládání.:)

  Zdili jsme z příčkovek Porotherm 14 a lepili na pěnu Dryfix, stejně jako obvodové zdivo.

  Se zakládáním příček jsme začli při svátcích v červenci.

  Příčky jsme dodělali až v srpnu. Měli jsme problém s tím, že nám skoro 2 palety nevyšly a museli jsme ještě dokupovat.

  Komín nám postavil kominík a okna máme od firmy PFT Okna - od nich rovněž hlavní dveře a garážové sekční vrata.


  0 0

  Podzimní údržba oken ve 3 krocích a jedna rada navíc

  Letošní velmi horké léto si vybralo svou daň hlavně na zahrádkách, ale sluneční záření neušetřilo ani naše domy. Podzim se tak hodí třeba k tomu, abyste zjistili v jakém stavu jsou vaše okna a připravili je na zimní mrazy.

  Okna dobře umyjte

  Slunce dokáže prach, pyl a další nečistoty doslova „zapéct“ do povrchu oken. Příjemné podzimní teploty byste tak měli využít k pořádnému umytí oken. Na trhu je dnes řada pomocníků od speciálních mopů a stěrek až po roboty. „Okna potřebují především hadr, vlažnou vodu s trochou saponátu na umytí skel, rámů, křídel, ale i těsnění a vnitřních částí oken, nikdy okna neotírejte na sucho, prachové částice mohou povrch poškrábat,“ říká Ing. Míla Tomčíková produktová manažerka VEKRA okna.

  ČTĚTE TAKÉ: Tipy jak na správnou údržbu oken?

  Nezapomeňte také pročistit odtokové otvory v dolní části rámů, kudy z profilu odtéká kondenzát a voda, která se tam může dostat při prudkém dešti. Tyto nenápadné, ale velmi důležité škvírky se rády stávají útočištěm hmyzu, prachu nebo a pokud jste v létě dělali stavební úpravy, mohou být otvory ucpány sutí. Průchodnost otvorů je nezbytná pro správnou funkci okna.

  Mytí oken berte jako příležitost okna důkladně prohlédnout, nejen z hlediska poškození povrchu, ale také kvality těsnění. Pokud těsnění zmáčknete, mělo by se vrátit do původního tvaru a objemu. Případně je nutné ho vyměnit za nové.

  Promazání a seřízení kování

  Je překvapivé, že mnoho lidí neví, že pohyblivé díly celoobvodového kování moderních oken by měly být alespoň jednou za rok promazány a kapka oleje patří i do vyznačených otvorů po obvodu. Pokud okna trochu drhnou, může problém vyřešit i prosté promazání. „Univerzální použití má silikonový okej, vyplatí se trochu jím přejet i očištěné těsnění, které si tak déle udrží svou pružnost,“ vysvětluje Ing. Tomčíková z VEKRY.

  TIP: základní seřízení oken zvládnete i sami, kdy do toho jít a kdy pozvat odborníka?

  Pokud zjistíte, že okna jsou špatně zavírat, drhnou, kličkami jde těžko otáčet nebo dokonce viditelně netěsní, měli byste se pustit do jejich seřízení. „Dodavatel oken by měl při předání namontovaného okna dát k dispozici i návod k použití, VEKRA má tyto návody i na webu, tam je popsáno, jak pomocí imbusu okna seřídit,“ dodává Ing. Tomčíková. Seřízení zvládne u běžných oken a dveří i laik. Pokud si na toto netroufnete, dodavatel oken by vám měl vysvětlit jak na to, nebo službu zajistit.

  Dřevěná okna potřebují balzám

  Obliba dřevěných oken rok od roku roste, i když je potřeba počítat s tím, že přírodní materiál potřebuje alespoň 2x do roka ošetřit balzámem. Je to jednoduché, dřevěné části oken se po umytí a usušení přetřou houbičkou namočenou ve speciálním balzámu.

  Ten by vám měl dodat výrobce oken. Balzám zacelí trhlinky v lazuře a dodá potřebné pečující látky, aplikace se doporučuje za teplot v rozmezí 5 – 25oC. Povrch dřevěných oken je tak připraven na nízké zimní teploty a lépe odolá i jejich střídání a s tím spojené namrzání a tání vody. Čím kvalitnější mají vaše dřevěná okna povrchovou úpravu tím lépe odolávají působení povětrnosti, zatím ale stále platí, že potřebují balzám. Řešením může být investice do dřevohliníkových oken, tam se o ochranu postará hliníkové venkovní opláštění.

  Rada na závěr: Jak správně větrat

  Přebytečná vlhkost v interiéru dokáže způsobit velké nepříjemnosti, zejména z hlediska vzniku plísní. Pokud nemáte v domě rekuperaci, měli byste myslet na to, že je potřeba pravidelně větrat. V zimě je nejúčinnější na pár minut dokořán otevřít okno. Rychlá výměna vzduchu zbaví místnost vlhkosti, ale zároveň se neprochladí stěny a nábytek. Po zavření oken se tak pokoj rychle vytopí. Především v koupelnách, kuchyních a místnostech s květinami nebo akváriem je potřeba myslet na pravidelné a důkladné větrání i používání účinných odsavačů par. Kdo suší v bytě prádlo, může si zadělat na značné problémy. Pomoci může jednoduché pravidlo, relativní vlhkost vzduchu by při teplotách kolem 21°C neměla překročit 50%.


  0 0
 • 09/21/18--01:15: Foukaná izolace
 • Fotka z dronu

  Zdravím stavebníky. Dlouhou dobu jsem přemýšlel co dát na stop jako izolaci. Možností je dnes vcelku dost, ale já měl v hlavě defakto 3.

  1) Klasická komprimovaná vata v rolích která se na sraz dává k sobě, a přes sebe křížem minimálně ve 2 vrstvách aby se zabránilo průniku tepla ve spojích. 

  Výhoda : Cena

  Nevýhoda : Pracnost, manipulace, velká pravděpodobnost chyb i přes snahu svépomocného stavebníka, u vazníkového krovu velký prořez, který se teoreticky dá "naházet" na položenou vatu a tím trošku vylepšit pocit, že je tam toho víc. 

  2) Stříkaná pěna alias honosně nazvaná "chytrá izolace". 

  Výhody: Rychlost aplikace

  Nevýhody : Cena, chemie nad hlavou, při natrefení na špatnou firmu a levné pěny velká pravděpodobnost zamoření smradem celého domu (zkušenost kamaráda kdy i po měsíci od aplikace byl v domě cítit puch uměliny), systém který není ověřený léty jen labolatorně. Vznik dutin při přerušeném stříkání a čekání na expanzi pěny.

  3) Foukaná čedičová izolace pro kterou jsem se nakonec rozhodl. 

  Výhoda : Léty prověřený materiál, rychlost aplikace ( u mě cca 3h celý dům), bez dutin, materiál má relativně velkou objemovou hmostnost (u mě 17.6kg/m2) což je skvělé jak z izolačního tak hlavně z akustického hlediska, deklarované 5% slehnutí ověřeno u známého - sedí, provedení bez tepelných mostů a dutin, vata se slehne tzn i kdyby tam nějaká dutina byla, časem zmizí. 

  Nevýhody : Cena, ovšem v porovnání s výhodami je to zanedbatelné, Pokud člověk započte mraky hodin práce se skládáním vaty ručně, teoretické tepelné mosty, nevyplatí se to dělat ručně. Tu energii věnujte činostem kde se ušetří opravdu hodně peněz - hrubá stavba. 

  Foukané izolace je také mnoho a mnoho druhů, ale já měl jasno že pokud foukanou, tak jedině klasickou čedičovou, izolace která je léty provřená na milionech staveb po celém světě. Staré noviny nad hlavou nechci (Climatizer) a skelnou také ne, takže z mraky firem které nabízejí foukanou izolaci dopadli v ČR defakto jen 3. Rovnou prozradím že jsem vybral IP Polná. 

  s IP Polná jsem měl osobní zkušenost u známého kdy má již cca 6let zafoukáno, nemůže si vynachválit a i po pěti letech má pouze o 1-2cm z 30cm méně než po nafoukání, takže jejich deklarované maximální 5% slehnutí defakto sedí. Jejich obchoďák (p. Kubů) byl jediný který se sám nabídl že zajede na stavbu, prohlédl si strop, doporučil co ještě udělat, pochválil provedení parotěsu že to takhle poctivě už dlouho neviděl, a na místě udělal kalkulaci. 

  Dnešní realizace naprosto v pohodě, už dlouho jsem neměl na baráku firmu, se kterou nebyla vůbec žádná potíž. Co bylo domluveno to bylo nafoukáno, přesně tak jak mělo být a dle domluvy.

  Žádné "já to takhle dělám 20 let, to je OK šéfe... - klasická hláška řemeslníků"--- To že to dělá 20 let špatně, to je jiná... :)

  Ač to po přečtení smrdí reklamním článkem, není, jen jsem v čerstvé euforii z jedné etapy kdy jsem nemusel řešit vůbec žádný problém, a celá realizace byla domluvena, provedena - BEZ VÝHRAD... 

  Stavbě ZDAR :)


older | 1 | .... | 37 | 38 | (Page 39)