Quantcast
Channel: Svépomocí.cz - Svépomocí.cz - Rss
Viewing all 1409 articles
Browse latest View live

Podzimní veletrhy nabídnou nepřeberné množství inspirace pro váš domov

$
0
0
Podzimní veletrhy nabídnou nepřeberné množství inspirace pro váš domov

Chystáte se zařizovat interiér vašeho domova či jen milujete dekorace a rádi si váš byt či dům zútulňujete? Potom nesmíte chybět na podzimních veletrzích o bydlení, kdy se areál výstaviště PVA EXPO PRAHA v Letňanechpromění v ráj dekorací, dárkových předmětů a vybavení interiérů od nábytků až po koberce či záclony. Od 1. do 4. října se tam totiž uskuteční největší podzimní veletrh nábytku, interiérů a designu FOR INTERIOR a veletrh FOR DECOR & PRESENT, který poslouží nejen k nákupu vánočních dárků. 

Veletrh nábytku, interiéru a designu FOR INTERIOR patří mezi největší podzimní akce svého druhu. Představí se na ní mnoho významných českých i zahraničních výrobců nábytku, ale i menších interiérových studií a bytových architektů, kteří vám poradí. Chybět nebude ani atraktivní program. Přímo před zraky návštěvníků navrhne tým špičkových architektů z ateliéru několik vybraných interiérů. Vaši vizi budoucího bydlení můžete do unikátního projektu přihlásit na forshow.cz. Výtěžek z této akce poputuje na dobročinný projekt Školy pro Barmu. Za pozornost stojí i seminář Institutu bytového designu na téma Světové trendy v interiérech. 

 

Již 6. ročník veletrhu FOR DECOR & PRESENT nabídne jako každý rok pomocnou ruku při nákupu vánočních dárků a dekorací do vašeho domova. Těšit se můžete na nepřeberné množství originálních dekorací, bytového textilu, luxusních dárků i maličkostí, které udělají radost. Po několika letech se objeví na veletržní scéně firma MOBAX, dovozce značkového zboží do kuchyně a bytových doplňků. Ta osvěží svou expozici o doprovodný program v podobě kuchařské show s šéfkuchařem Honzou Řepou. Na veletrhu se v české premiéře představí i polská firma z oboru floristiky – R. M. WARBET. Návštěvníkům předvede rozkvetlý stánek plný uměleckých květinových aranžmá a umělých květin. Připravena je i výstava současných tapiserií, kterou najdete na expozici Prague Patchwork Meeting. Pokud přemýšlíte, jak ozvláštnit váš interiér, může právě pro vás být názornou inspirací snoubení moderního designu s originální nástěnnou textilií.

forinterior

 

 

Najdete na veletrhu FOR INTERIOR

 

Skrytý vchod do světa luxusu

Premiérově návštěvníci na veletrhu FOR INTERIOR uvidí společnost TWIN, s.r.o. Ta představí novou řadu skrytých zárubní pro otočné a posuvné dveře. Zárubně XINNIX zcela splynou se stěnou a vynikají tak svojí nenápadností.

stolek    fffffff

 

Jídelní stůl Hanna

Stůl, který se na první pohled odlišuje od ostatních, bude na veletrhu FOR INTERIOR k vidění u firmy ROTT s.r.o. Stůl Hanna je specifický směrem vláken dřeviny, který je oproti zvyklostem napříč desky, a splňuje tak požadavky na jídelní stůl moderního designu. 

stoooo

 

Nábytek na zakázku

Společnost JN Interier se specializuje na výrobu nábytku na zakázku. Dodává především kuchyně na míru, skříně či šatny. Na veletrhu FOR INTERIOR předvede ukázku nových dekorů materiálů či nové nábytkové kování a nabídne řešení plné inspirace pro zařizování útulného bydlení.

ggg

 

 

Na jednu vstupenku budou moci návštěvníci zhlédnout 3 veletrhy a jejich atraktivní doprovodný program. Dvojici veletrhů pro bydlení doplní oblíbená akce FOR GASTRO & HOTEL, jejíž součástí bude letos i semifinále mezinárodní soutěže GLOBAL CHEFS CHALLENGE. To vše od 1. do 4. října 2015 v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech.

Více najdete na www.forinterior.cz


Základová deska

$
0
0
Základová deska

Koncem června jsme se pustili do vyměření budoucího rd. Po instalaci laviček a dohodě se stavebním dozorem na budoucí výšce podlahy jsme došli k názoru, že základy budeme kopat ručně, jelikož jsme to napočítali na 40 cm - hloubky.

Hned druhý den jsem se pustil společně s nejlepším kopáčem v okolí do výkopu. Za 3 dny jsme měli hotovo, ale práce v těch vedrech opravdu za trest...

Posléze jsme s bráchou položili zemnící pásek a jelikož mi to nedalo, prohloubili jsme ještě rohy výkopu o další rýč na cca 60 cm. Na státní svátek, 6.7 jsme zabetonovali základové pásy, vyšlo to přesně na 10 kubíků. Beton jsme brali jak jinak než z polska, cena prostě rozhoduje. V dalším týdnu začalo zdění celkem 4 řad zb, ty jsme poté zalévali betonem po dvou řadách. A poté přišla ta nejodpornější práce zatím a to hutnění a dosypávání desky.

Jelikož jsme měli vyzděné zb do výšky 1 metru - dělali jsme to systémem - bagr sypne a mi rozvážíme a dusáme...no peklo na talíři...Po takřka 2 týdením boji s dosypem, pokládkou kanalizace,hutněním, pokládkou kari sítí, navrtáním soklového polystyrenu na šalování jsme měli připraveno na zalití, které se uskutečnilo 24.8.No, jsem tomu rád...

Již se velice těším na další práce, které snad nebudou tak mrzké jako "hutnění a dosypávání". Vzhůru do toho. Ještě bych chtěl poděkovat nejúdernějšímu komandu, které mi na stavbě zd pomohlo, a to především Míšovi, Petrovi a Vojtovi, díky chlapi!

Na závěr poznatky ze stavby: 1. příště bych už ručně základy nekopal, 2. nechte si ve ztraceném bednění volný průjezd pro náklaďáky, 3. po protažení průchodek na budoucí přípojku vody tam hned dejte už i třeba jen kousek hadice, později se to může zkomplikovat, 4. asi už nic...

VIDEO: Základová deska svépomocí

$
0
0
VIDEO: Základová deska svépomocí

Zdravíme všechny stavebníky, již delší dobu čerpáme spoustu informací z místních článků a diskuzí. Jelikož jsme před týdnem dokončili základovou desku, rádi bychom se zde také podělili o naše čísla a zkušenosti.

Stavíme podkrovní rodinný dům, zastavěná plocha 147m2. Desku jsme realizovali sami svépomocně za pomoci dozoru našeho projektanta (kterého jsme získali také díky těmto stránkám), který nám dělal také mentoring po celou dobu stavby, jelikož nikdo z nás dřive nestavěl.

Nyní již k číslům:

  •     Od prvního kopnutí po dokončení desky nám to trvalo 3 týdny (z toho jsme cca 5dnů měli pauzu)
  •     Deska má rozměr 143m2
  •     Základové pasy jsou široké 50cm, hluboké 60cm
  •     Celková délka pasů 76m
  •     Máme 3 šáry ztraceného bednění
  •     Na výplň desky padlo 80 tun štěrku
  •     Beton v pasech a bednění je C16/20, deska pak C20/25
  •     Deska nás stála svépomocně 209.000kč včetně dozoru
  •     Z toho beton z betonárky spolu s pumpama stál celkem 108.000kč
  •     Cenové nabídky firem byly 300-350tisíc kč
  •     Tzn ušetřili jsme 100-150.000kč


Kdyby někdo chtěl, detailní rozpočet všech položek máme uveden u nás na blogu www.vodnici.net/2015/08/kolik-stoji-a-trva-zakladova-deska/


V pátek jsme pak dokončili zdi v 1.NP a příští týden budeme pokládat stropy, tak pak časem postneme čísla i videa hrubé stavby.

FOR ARCH podporuje budoucnost řemesel

$
0
0
FOR ARCH podporuje budoucnost řemesel

Nejlepší zedníky, truhláře, kameníky a kamenosochaře vyhlásí a ocení, odborná porota na mezinárodním stavebním veletrhu FOR ARCH. 

Už téměř dvě desítky let se v rámci tohoto stavebního veletrhu koná finále Soutěže učňů stavebních oborů SUSO. Mladí učni musí v rámci česko-slovenského projektu projít teoretickou i praktickou zkouškou. Do programu je letos opět zařazena akce „Staň se truhlářem“, která má dětem z dětských domovů přiblížit odbornou práci se dřevem.

O titul nejlepší dvojice žáků druhých ročníků oborů zedník a truhlář budou na Soutěžní přehlídce stavebních řemesel bojovat desítky mladých řemeslníků. Projekt SUSO pořádají organizátoři mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH už po devatenácté.

„Už téměř dvě desetiletí se snažíme podporovat zájem o řemeslo, mimo jiné i touto formou. Pryč jsou doby, kdy byly obory tohoto typu plné mladých, nadějných řemeslníků. Nedostatek kvalifikovaných osob se projeví nedostatkem kvalitních řemeslníků, výrazně se zvýší ceny a opět začne platit přísloví „řemeslo má zlaté dno,“ říká ředitel veletrhu FOR ARCH Martin František Přívětivý.

Už třetím rokem probíhá akce „Staň se truhlářem“ zaměřená na malé děti z dětských domovů, kteří si v rámci soutěže mohou pod vedením odborníka truhlařinu osobně vyzkoušet. Po skončení finále darují organizátoři soutěže SUSO výrobky nejlepších truhlářů dětským domovům.

Více informací najdete na www.suso.cz.

Šestadvacátý ročník mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH, včetně současně probíhajících veletrhů FOR THERM, FOR WOOD, BAZÉNY, SAUNY & SPA a FOR WASTE & WATER, se bude konat v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech od 15. do 19. září 2015.

Více informací najdete na

www.forarch.cz

CIHLOVÝ DŮM ZA 4 MĚSÍCE

$
0
0
CIHLOVÝ DŮM ZA 4 MĚSÍCE

Rodinný dům z cihel postavený za čtyři měsíce již není pouhou utopií. Přesvědčit se o tom můžete sami na letošním stavebním veletrhu FOR ARCH Praha ve dnech 15. – 19. září. Dům z masivního jednovrstvého zdiva s dlouhou životností a krátkou dobou výstavby představí na svém stánku společnost HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.

Lidem, pro které je termín nastěhování do nového domu zásadní z důvodu ukončení pronájmu či prodeje stávajícího bytu a potřebují bydlet rychle, společnost HELUZ nyní nabízí možnost vybrat si cihlový dům, který rychlostí výstavby může směle konkurovat montovaným dřevostavbám.

Eliminací mokrých procesů se podařilo zkrátit obvyklou dobu výstavby cihlového domu na polovinu. Dům si díky masivní obvodové konstrukci stále zachovává ceněné vlastnosti zděných staveb, jako je dlouhá životnost, vysoká požární odolnost, ochrana proti hluku, schopnost akumulace tepla a difúzní otevřenost. Cena takového domu je přitom srovnatelná jako při běžné technologii výstavby.

P1150649 m

 

Informace o možnosti realizace cihlového rodinného domu za pouhé 4 měsíce získají návštěvníci veletrhu FOR ARCH na stánku společnosti HELUZ číslo B14 v hale 1, nebo na přednáškách, které pro odbornou i laickou veřejnost český výrobce cihel na veletrhu pořádá a jsou pro zájemce zdarma.

HELUZ stánek FOR ARCH 2015

 

V expozici společnosti bude letos opět k vidění to nejlepší ze sortimentu HELUZ, zejména cihly Family 2in1 vyplněné polystyrenem určené pro nízkoenergetické a pasivní domy bez dodatečného zateplení a další výrobky pro hrubou stavbu, jako jsou unikátní roletové překlady, stropní panely a komínové systémy. Lákadlem k návštěvě stánku budou také ukázky nového způsobu zdění broušeného zdiva na maltové destičky.

Výstavbu cihelného komínu HELUZ Izostat mohou zájemci vidět na Soutěžní přehlídce stavebních řemesel SUSO. Společnost HELUZ je hlavním partnerem letošního ročníku soutěže zaměřené na řemeslnou zručnost studentů učebních oborů, jejíž finále bude v rámci veletrhu probíhat v hale 6. 

Mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH Praha, který letos otevře své brány poprvé v úterý 15. 9. v 10,00 hodin a potrvá pět dnů, se koná již po šestadvacáté. Současně s ním proběhnou na letňanském výstavišti akce FOR THERM, FOR WOOD, BAZÉNY, SAUNY & SPA a FOR WASTE & WATER.

 

 

 

Zakoupení pozemku

$
0
0
Zakoupení pozemku

Koncem roku 2014 jsme s manželem konečně dokončili koupi pozemku ke stavbě našeho domečku. Nachází se ve vesnici, ve které momentálně bydlíme spolu s rodiči, tudíž máme velmi snadnou dostupnost. Chtěli jsme zůstat v lokalitě Hvězdonic, přičemž tento pozemek byl k dispozici jako jeden z posledních. S výběrem jsme tedy maximálně spokojeni.

Pozemek má rozlohu 1006m2, je oplocený, krytý tůjemi a má již vykopanou funkční studnu. Příjezdová cesta je ve výborném stavu, tudíž máme ušetřenou práci s vyřizováním. Na zahradě jsme pokáceli vzrostlé břízy, které zbytečně zmenšovali prostor zahrady. 

Projekt jsme měli hotový relativně rychle. Projektantce jsme podali návrh domu, který chceme -  vše tedy jen překreslila a zdokumentovala a dodala veškeré podklady pro odevzdání na stavební úřad.

Díky tomu, že domeček bude mít 127,5m2, dodali jsme dokumenty pouze pro ohlášení stavby. Radonové měření máme již také hotové, zapojení elektřiny je v plném proudu. Jakmile obdržíme instrukce ze stavebního úřadu, začneme stavět :-).

Skrývka, pasy, pokračujeme dále

$
0
0
Skrývka, pasy, pokračujeme dále

Po dodělání studny jsme se vrhli na další krok, což bylo sejmutí skrývky. Taktéž se mi konečně podařilo přesvědčit úřad, že je vše v pořádku, takže máme společný souhlas a s tím související cedulku : STAVBA POVOLENA.

Pokud bych měl na pozemku přípojku vody, měl bych souhlas již v červenci, bohužel se to protáhlo kvůli vyjadřovačkám ke studni (Hasiči, odbor životního prostředí atd...).

Taktéž nám běží územní řízení na studnu, to by mělo být v tomto týdnu hotové oběhl jsem všechny sousedy, i ty kteří mají v naší blízkosti studnu, pozemkový úřad, obec Kyšice a nechal si od nich podepsat papír že souhlasí se stavbou studny, tzn jedeme ve zrychleném řízení. 15 dní vyvěšeno na pozemku, magistrátu, obci a hotovo. 

Z hydrogeologického posudku a když vrtali studnu jsem veděl, že máme jílovité podloží, ale překvapila mě struktura jílu u nás na pozemku. Krásně hutný, a po letošním létu vyprahlý takže práce naprosto parádní, žádné bláto žádná spodní voda pohodička. Oproti minulé stavbě, kdy jsem běhal i ve 30cm bláta naprostý luxus. Pasy i po týdnu čisté, žádná voda :-).

Načrtnul jsem bagristovi obrys baráku + cca 1 metr dokola + nahoře v rohu kus na písek, kámen a míchačku. 

To se zvládlo udělat za půl dne. Ještě ten den odpoledne jsem připravil lavičky, a kamarádky kolega z práce přijel zaměřit rohy domu, a vyznačit mi na lavičky polohu pro hřebíčky :-).

To probíhalo dobře až na to, že když končili a já přeměřil pásmem zkusmo jednu stěnu a měl tam o 100mm více... Ptám se tedy :"Odečetla jsi ze základů zateplení XPS v síle 100mm?" ... NE... 

Nu dobrá, tak posunout hřebíčky a bylo. 

Další den jsme se vrhli na vykopání pasů. Jelikož máme pozemek dost z kopce a jíl nechal jsem vyhloubit 1.2metru pasy. BD máme 40tky, kopalo se cca 47cm lžící tzn pasy jsou cca 50cm. 

V dolní části jsme udělali šalování aby jsme neměli takové smykové zatížení v pasech. Což nám dělá v dolní části výšku pasu cca 1,3-1,5m :-). Sehnal jsem beton za dobrou cenu C16/20 XC1 za cca 1650,- Kč/m3.

Začistili jsme pasy, rozvozili cca 5-10cm frakce 16-22 udusali, položili zemnící pásek, vyvedli 4x drát na hromosvod, a jeden do rozvaděče. Také jsem přichystal prostup pro vodovodní trubku, vzal jsem 75mm HT trubku kterou jsem uřízl o trošku sirší než byl pás, narazil do ní kus polystyrenu a zakopal do pasu a zafoukal pěnou. Také pár prostupů pro elektriku. Prostup pro kanalizaci udělám v první řadě ZB. 

Lití pasů probíhalo v pohodě, obsluha domíchávače nám zajela kam jsme potřebovali, takže za cca 3 hodinky (1x se otáčel  znovu pro beton) bylo vylito. 

Beton jsem utáhnul klaťákem, a zabouchal roxory 20mm plus nějaké desítky mezi. 

Pasy jsou za námi a v příštím článku budeme stavět BDčka. 

V mezičase jsem se připojil díky ochotě sousedů k elektrice, postavil jsem rozvaděč, připojil jednosazbový elektroměr aby jsme věděli kolik zaplatit, a pak v baráku bude sloužit k monitorování spotřeby elektrického kotle (což jak doufám bude 0 jelikož dám opět krbovou vložku s teplovodním výměníkem). 

Na stavbě jsme defakto sami s tchánem takže to jde pomalu, ale snad se na zakládání BDček sejde dost kamarádů. 

Naše základová deska

$
0
0
Naše základová deska

Zdravím všechny stavebníky. Tak stavba po dlouhém vyřizovaní v bance konečně započala, od prvního kopnutí uplynulo 19 dnů a deska je hotová. Počasí nám docela přálo.

Po vykopání jsem položil zemnící pásek, který jsem kvůli lepšímu uzemnění dal do hlíny pod základy, pak nasázel kamení a mohlo se zavolat do betonárky, ať začnou jezdit. Do základů padlo asi 22 m3 betonu. A do toho 8 tun krásného lomového kamene.

6 den se mohlo jít pokládat ztracené bednění, roxory jsem pro jistotu poctivě svařil k sobě a mohlo se jít betonovat. Po domluvě v betonárce mi poradili, ať si raději zaplatím delší prostoj domíchávače a neberu si pumpu (ušetřených 7 tisíc) sice trochu víc práce s korýtkem, ale šlo to(velká ochota řidiče domíchávače). Ztracené bednění asi 10 m3 betonu.

Po vybetonováni jsme to nechali 5 dnů odpočinout a pak se mohlo začít, objednal se makadam, nakoupili jsme trubky a začalo se. Nejdříve se uklidila přebytečná hlína, pak se to zhutnilo a pak vykopal bagr pasy na odpad, po zapojení odpadu a vyzkoušení těsnosti se obsypalo pískem, zaházela hlínou a ještě jednou opatrně hutnilo a mohl se začít navážet makadam, který se rozhrnul bagrem a hutnil.

Další den se začly navážet kry sítě a začal lepit extrudovaný polystyren jako šalung, který se pro jistotu zapřel a mohlo se jít betonovat. Chlap z betonárky mi řekl, jak přijeli s betonem, že je příště lepší pod makadam dát folii, aby beton neztrácel tak rychle vodu a že je pak kvalitnější základová deska, příště už vím :-).

Pak jsem ještě rychle omotal odpadní trubky papírem, ať je pak můžu přesně výškově osadit a šlo se betonovat. Na vyrovnání jsem použil 2 m odpadní trubku, kraje vyplnit polystyrenem proti vnikání betonu dovnitř, a kterou jsem připevnil k tyčkám a na kterou jsem ještě upevnil vodní váhu (vychvaloval si to tady na fóru jeden stavebník ). Musím zcela určitě potvrdit super pomoc. Deska rovná, 19 m3 betonu, úplně přesně jsem to spočítal. Deska je hotova!

A další etapa je za námi. :-)

Celková cena desky svépomocí je 155.000 Kč. Deska má 15*10 metru.


Stavba domu

$
0
0
Stavba domu

Průběh naší stavby od roku 2012 do jara 2015... Naším záměrem bylo postavit dvoupatrový dům ve svahu, co nejvíc bez firem. Firmy pomáhaly při střeše, lití podlahy, komplet celé topení, elektrika, okna a dveře, vestavěné skříně na míru.

Na stavbě pomáhala rodina a kamarádi, což děkuji za vše.

Ještě budu dokončovat okolí domu a zahradu, poté přijde akce fasáda.

Během stavby se nám narodila dcerka Kateřinka :-). Proběhla dovolená na maltě a další rok na zlatých pískách :-).

VIDEO: Workshop – ukládání kari sítí a stavba šalovacích prken kolem desky

$
0
0
VIDEO: Workshop – ukládání kari sítí a stavba šalovacích prken kolem desky

Pro dokončení přípravy desky před její betonáží byl na stavbě v Rostoklatech uspořádán speciální workshop. Cílem workshopu byla pokládka a vázání kari sítí a následná stavba šalování kolem ztraceného bednění.

Prvním krokem byla pokládka kari sítí. Po desce jsme nejprve rozmístili kostky betonové zámkové dlažby vysoké 6cm, které jsme pořídili ve stavebninách za přibližně 3Kč/kus. Velkou palicí a jednou přesnou ranou jsme kostky rozpůlili, abychom mohli podepřít kari sítě na co nejvíce místech.

Díky nim bude později zajištěno, že se beton dostane nad i pod kari sítě, přičemž celková vrstva betonu desky má být dle projektu 15cm.

Kari sítě o průměru drátu 6mm a velikostí oka 15x15cm (označení KH-20) byly ukládány vždy s přesahem o dvě oka a následně vázány k sobě pomocí vázacího drátu.

 

VIDEO

 

Pro šalování jsme objednali OSB desky bez pera a drážky s tloušťkou stěny 22mm veliké 250x125cm.

Podle dlouhé latě jsme desky upravili maflem na šířku přibližně  30cm. Aby deska na bednění snadno držela, natloukli jsme do desky delší hřebík ve vzdálenosti 15cm od horní hrany a OSB desky poté zapřeli pomocí prken a kolíků.

Zapření jsme provedli pomocí smrkových střešních latí, které jsme opřeli o prkna upevněná na OSB deskách. Z fotek v galerii je patrné, že prkna zapřená o OSB desky nejsou příliš dlouhá (nejsou přes celou výšku OSB desky), a bylo by vhodnější je nařezat raději na delší rozměry.

Finální dokončení šalovacích prken bylo provedeno za pomoci nivelačního přístroje, kterým byla prkna srovnána do maximální roviny, a poté definitivně zapřena a sešroubována k sobě.

Děkujeme všem přítomným stavebníkům za skvělou pomoc a věříme, že zkušenost z workshopu využijí následně při stavbě svého domu.

 

TIP: V příštím videu se podíváme na vybetonování desky a sečteme celkové náklady od prvního kopnutí po dokončení desky

 

Otázka

Jaký materiál jste použili pro šalování desky? Své příspěvky pište prosím do komentářů.

Koupě pozemku a příprava

$
0
0
Koupě pozemku a příprava

Když tak přemýšlím, kde začít, tak asi tak, že jsme vůbec stavět neplánovali. No, ale jak to tak bývá, když to nejméně čekáte, tak přijde nabídka, která se neodmítá.

Narazili jsme na prodej stavebních parcel kousek od našeho bydliště za hodně slušnou cenu, a tak jsme si řekli, že do toho půjdeme. Po schůzce z realitním makléřem to vypadalo jako slušná investice. No postupně začalo vyplavávat na povrch, že cena není nízká pro nic za ni,c ale v tu dobu nám to už moc nevadilo, protože (min.já) jsme byli myšlenkou nadšeni.

No a tak to začíná. Smlouva už je podepsaná. Vklad na katastr podán. Objednáno měření radonu a zaměření pozemku pro projektanta. Ten už je taky vybraný a čeká se jen až bude mít po dovolené a podepíšeme závaznou objednávku a začne to.

V průběhu příprav jsme zjistili že budeme muset zaplatit vyjmutí z ZPF (což není úplně málo) ale to se nedá nic dělat. Další věc, která je potřeba řešit, je jímka nebo ČOV.

V první fázi je to vše. Takže až se něco hne, tak budu v psaní pokračovat. Kdyby někdo měl nějaké zajímavé typy a rady do začátku tak za reakci budeme rádi.

Půjčka a stavební povolení

$
0
0
Půjčka a stavební povolení

Součástí pozemku byly vybetonované 3 obvodové a jeden vnitřní základ pro budoucí dům, několik palet starých cihel, halda železa do betonu, několik (dost) stavebních prken, halda starého dřeva z bouračky a po starých stromech, bečky na vodu a dokonce nějaká ta lopata, krumpáč, pajsr a jiné nářadí. Zkrátka taková „stavební připravenost“.

Ale nejdůležitější bylo, že současně s pozemkem jsme obdrželi dokumentaci starého, ale stále platného (ověřoval jsem) STAVEBNÍHO POVOLENÍ. Toto vše jsme před koupí zjišťovali. A tak dnem zápisu do katastru jsme se vydali s přítelkyní a motorovou kosou a sekerou důkladně prosekat náš pozemek.

Bylo třeba zjistit na stavebním úřadě, co vše potřebujeme pro stavbu domu podle našich představ a možností. Původní stavební povolení bylo pro „změnu stavby před dokončením“ a my jsme měli podle rady paní ze stavebního úřadu připravit žádost o stavební povolení na „změna stavby před dokončením - novostavba“ a zajistit stavební dozor – papírové prohlášení třeba autorizované osoby o stavebním dozoru.

Dále bylo třeba dodat list vlastnictví.

Projekt a dokumenty stačilo dodat do doby, než tam bude stát obvodové zdivo, aby to nebylo divné.

Sehnali jsme studentku projektantku, která nakreslí projekt a sežene kulaté razítko autorizovaného inženýra a zajistí požární zprávu. Jako podklady měla náležitosti platného stavebního povolení minulého majitele.

Zatím jsme se pustili do kultivování pozemku a dokončili vyřízení hypotečního úvěru na stavbu bez faktur. 30.5. 2010 začala platit hypotéka a po doložení vlastnictví pozemku a předání dokladů bance pro zaplombování nemovitosti ve prospěch banky jsme mohli začít čerpat peníze do výše 70% z ceny nemovitosti.

Úprava dvora, stavba pergoly

$
0
0
Úprava dvora, stavba pergoly

V únoru 2013 jsme se rozhodli, že upravíme část dvoru, na které se nacházela nevyužitá stavba suchého WC, zděného kurníku a výkop sloužící jako hnojník. A na to místo postavit přístřešek pro letní posezení.

Bylo potřeba zbourat původní přístavek, který sloužil jako kurník pro slepice. Dále rozbít betonové panely a odvézt přebytečnou suť. Jelikož k místu realizace není přístup žádnou stavební technikou, museli jsme vše dělat ručně a kolečkem vyvážet přes vstupní část domu na vozík za auto. Kousek po kousku nám tak prošel rukama veškerý materiál.

Dále přišla na řadu izolace základů štítové zdi a následné zasypání a zhutnění navážky. Postup byl následující: natažení nopové folie podél zdiva, zasypaní drenáže (štěrk 32/16). Na odvod vody jsem použil drenážní trubku o průměru 10 cm, kterou jsem vyústil do vybudovaného trativodu na zavlažování zahrady. Po zasypání a zhutnění navážky přišly na řadu zednické práce. Nejprve jsme do štítové zdi zabudovali okno o rozměru 1000 x 1000 mm, čímž jsme docílili vstupu alespoň trochu slunečního světla a možnost cirkulace vzduchu do místnosti.

Nejsem zedník, ale nějaké zkušenosti mám, s hrubými omítkami mi pomohl děda a následné štukování jsem dělal sám za pomoci otce. Jakmile byly omítky hotové, následovalo malování. Chtěli jsme, aby to vypadalo jako kdyby to tak bylo odjakživa, nechali jsme si namíchat stejný odstín žluté barvy jako je zbytek domu. Požili jsme latexovou barvu, která se perfektně udržuje a je velmi odolná.

Stavba Pergoly

Zahájení stavby pergoly jsme plánovali až na další rok z důvodů financí. Ale když jsme viděli, jak rychle se nám podařilo s prací hnout, tak jsme se rozhodli, že vše doděláme v jednom roce. Nejprve jsem si chtěl ulehčit práci a zadal jsem si poptávku na internet na zhotovení přístřešku 4 x 4m, ale když jsem viděl cenové nabídky, tak jsem se rozhodnul, že si ji postavím svépomocí sám. Konstrukční trámky o rozměru 10 x 10cm a délky 4m a také střešní latě jsem zakoupil na pile v Ptení celkem za cca Kč 1.800,-. Trámy jsem ohobloval a moje žena natřela tenkovrstvou lazurou odstínu ořech. O výpomoc se stavbou jsem požádal mého spolužáka ze střední školy. Jako krytinu jsme zvolili kouřové polykarbonátové trapézové desky. Nyní už jen zbývalo dodělat dlažbu, opravit otluky, omýt cihlovou zídku a postavit gril, který se nám povedl sehnat za velice příznivou cenu.

Shrnutí

Celá realizace byla hotová za cca 3 měsíce. Pracovalo se dle volného času a cen materiálu. Vše jsme si navrhli, zrealizovali samy. Financování bylo z výplat, celková částka cca Kč 40.000,-. Nejvíce cenově náročné byly položky za dlažbu, gril a krytinu.

Velice rád bych poděkoval všem, co nám pomáhali s celou realizací.

VIDEO: Postup montáže sádrokartonové příčky

$
0
0
VIDEO: Postup montáže sádrokartonové příčky

V rámci probíhající rekonstrukce panelového bytu na Praze 4, kterou můžete sledovat na Svépomocí.cz ve  videích, je používán sádrokarton. Napadlo mě, že by bylo fajn vyzkoušet si postavit příčku ze sádrokartonu „na nečisto“ pod dohledem odborníka. Podívejte se na video s postupem stavby sádrokartonové stěny.

Odborný dohled nade mnou držel Robert Hošek, vedoucí centra technické podpory ve společnosti RIGIPS.

Prvním krokem montáže sádrokartonové stěny bylo vyměření a vyznačení místa stěny. My jsme měli k dispozici metr a vodováhu. Pokud máte laserový kříž, bude se Vám pracovat ještě lépe.

Na podlahu a strop montujeme UW profil a ke stěně poté CW profil. Profily kotvíme pomocí natloukacích hmoždinek. Abychom maximálně eliminovali případný hluk, předem opatříme profily, které připevňujeme k podlaze, stěnám a stropu těsnící páskou.

01-tesnici-paska

Protože jsme nestavěli příčku přes celou plochu tréninkové místnosti, připevnili jsme nejprve UW profil na podlahu, poté CW profil na stěnu, a následně UW profil na strop. Ten na jednom konci zahákneme za namontovaný CW profil, a na druhém konci pomocí volného CW profilu zvedneme snadno až ke stropu, a pomocí hmoždinek připevníme.

Ostatní CW profily, které budeme vkládat mezi horní a dolní UW profil, zůstanou volné (nijak je k profilům nekotvíme) a jejich výška musí být o 10-15mm menší než vzdálenost mezi podlahovým a stropním UW profilem.

02-ostatni-profily-volne
CW profily (ty uvnitř stěny) ukládáme vždy v jednom směru (otvorem stále na stejnou stranu) a dbáme také na otvory pro kabely, které jsou v profilech připraveny. Všechny otvory pro kabely by měli být v jedné úrovni vedle sebe. Takto máme dokončen rošt pro montáž sádrokartonových desek.

VIDEO

Montáž sádrokartonových desek

Sádrokartonové desky šroubujeme pouze k svislým profilům. U příček je nikdy nekotvíme k hornímu ani dolnímu UW profilu. Pro kotvení používáme speciální vruty do sádrokartonu a s nimi speciální šroubováky na sádrokarton, které mohou být elektrické nebo v provedení AKU. Zapomenout pochopitelně nesmíme ani na šroubovací adaptér do sádrokartonu, bez kterého se neobejdeme.

Vruty je nutné zašroubovat do takové hloubky, aby netrčely ven z desky a nepřekáželi tak při následném tmelení. Současně nesmí hlavička vrutu protrhnout kartón desky. S profesionálním nářadím, které pomůže tato pravidla dodržet, bude pro Vás montáž snadná a rychlá.

03-montaz-desek

Vruty jsou od sebe na výšku vzdáleny 20 centimetrů a od kraje desky se šroubují ve vzdálenosti 10 milimetrů. V místech styku dvou sádrokartonových desek je nutné, aby byly vruty vždy vedle sebe v takzvané dvojici.

Sádrokartonové desky montujeme na vazbu. Pokud tedy na začátku příčky umístím od podlahy celou desku a v horní části provádím dořez, je nutné, aby vedlejší desky začaly nejprve dořezem a v horní části byla namontována celá deska.

Tmelení desek

Základem správného tmelení je kvalitně připravená tmelící směs, v našem případě sádrový tmel MAX. Do nádoby s vodou postupně a pomalu přisypáváme tmel pomocí malé zednické lžíce nebo rukou. Směs do vody sypeme tak dlouho, dokud si sama všechnu vodu v nádobě nevysaje.

Poté tmel v nádobě rozmícháme do hladka, a pomocí nerezového hladítka naneseme do spár mezi deskami. V druhém kroku přiložíme na zatmelený spoj výztužnou pásku a skelnou bandáž, která zajistí, aby spoje v budoucnu nepraskali, a nerezovým hladítkem zatlačíme bandáž do vrstvy tmelu.

04-bandaz-spoju

Tímto postupem ošetříme všechny spoje desek. Hlavičky šroubů přetmelíme bez použití bandáže.

Tmelení provádíme ve třech vrstvách. Druhé tmelení lze provádět v okamžiku, kdy první vrstva již nelepí. Může být mokrá, ale nesmí lepit. Třetí tmelící vrstva je již zpravidla vrstva poslední a používáme na ni takzvaný finišovací tmel.

Pevnostní test na závěr

Při jednom z rozhovorů se Robert Hošek chlubil, že desku RIGISTABIL neprokopneme. Nevěřili jsme mu a rozhodli se to vyzkoušet.

Podívejte se, jak to dopadlo.

Vše o sádrokartonu na www.rigips.cz

Koupili jsme pozemek

$
0
0
Koupili jsme pozemek

Tak konečně se nám podařilo po třech měsících získat od MÚ pozemek, na který jsme si podali žádost. Vlastně k tomu došlo úplně nevinně. Bratr manželky začal stavět dům letos na jaře a jak začal jeho dům od zakl. desky růst, tak se nám začala vracet stará touha po vlastním bydlení. Byl to takový impuls dál neváhat a konat. Jelikož švagr je v zastupitelstvu i radě našeho města, měli jsme to o to jednodušší jak se o pozemcích dozvědět něco víc a rychleji.

A protože naše město vytvořilo pro stavebníky super podmínky ceny za pozemky, tak jsme neváhali a šli do toho. Vybírali jsme pozemky dle rozlohy a polohy a ten co je nyní náš :-) tak nám padl asi jako třetí do oka. Byli jsme se na všechny samozřejmě podívat a tento nakonec zvítězil a udělali jsme dobře. Krásný, rovný a s ideální polohou silnice od severu a jižní a jihozápadní strana celá do zbytku parcely no ideál. Jen jsme museli zaplatit za porosty, ale až to prokácím bude zase dřevo do krbu. Celkem 1500m :-).

Jen to čekání a nejistota byla dlouhá. Už to máme za sebou a tento týden snad půjdeme vysněný palouček zaplatit a sepsat smlouvu :-). A proč jsme se rozhodli stavět dům? Je to náš sen od doby co jsme s manželkou svoji.. Dlouhou dobu k tomu nebyla příležitost (malé děti) a potom jsme rekonstruovali byt, dále nebyly v našem městě slušné (žádné) pozemky pro stavbu domu, no prostě nenadešel ten správný čas a doba. A teď je to tady...... :-).

O stavbě svépomocí jsem uvažoval vždycky, jsem (myslím) manuálně velmi zručný a i ta touha něco postavit a zanechat vlastním úsilím mě láká.. Díky těmto stránkám tak mohu dojít do vysněného konce a postavit bungalov a užívat klidu. Samozřejmostí naší doby je také ušetřit nemalé peníze stavbou svépomocí. Opravdu v paneláku je to otřesné žít celý život.. mít něco vlastního má opravdu smysl.

Všem, kdo toto má před sebou držíme palečky... i my jsme zatím jen na startovní čáře.


Stavební bouda a kadibudka

$
0
0
Stavební bouda a kadibudka

Než bude hotový projekt na stavbu domu, pustili jsme se do postavení nejdůležitější věci na stavbě: kadibudky (a stavební boudy). Ještě v červnu 2010 jsem odstranil uliční kotovicovou zeď, šamotky schoval na krb a začal kopat poslední základy a odpady. Lopata a krumpáč.

Z rekonstrukce bytových jednotek kolejí jsem si odvozil dřevotřískové desky, desky z postelí (plotny), sehnal pevné plastové folie, koupil několik větších latí-střechovice(6x4cm), sehnal sedátko na wc, půjčil sponkovačku, koupil vruty, panty a vodováhu, vzal kotoučovou pilu+ přímočarou pilu, dvě prodlužky a hlavně přítelkyni (dnes manželku) a ještě nějaké drobnosti jako staré dveře a koupil jsem kvalitní vrtačku Narex 1000W a šlo se stavět boudy.

Všechno trvalo několik dní, popíši to však současně. Kadibudka byla postavena jako vysoká čtyřnožka na cihlách, oplátována dřevotřískou, obalena gumovou folií a uzavřena starými dveřmi. Zamykalo se závlačkou. Trochu málo místa bylo na stání uvnitř, chtělo by to větší plochu mezi dveřmi a posedem. Že se má vykopat jáma pod posedem, která se průběžně zasypává snad nemusím rozepisovat.

Následně se srovnal terén pro plochu stavební boudy, po obvodu se vyskládaly cihly do vodoroviny. Bouda bude přimklá k sousedově zděné garáži, tak stačily tři strany. Na cihly se postavil rám stěny, k tomu se přidaly rámy dalších stěn, pak se vše zavětrovalo (aby si konstrukce nelehla, hlavně u zdi souseda). Celkové zpevnění bylo dosaženo oplátováním desek z postelí (dřevotříska), které tvořily stěny. Ušetřily se tak nemalé peníze za kupování desek. Stříšku tvořily plotny ze dna postelí a musím říct, že tam vydržely několik let. Celé stěny a střecha se pokryly plastovými pásy z nějaké odolné gumy (dar od příbuzných), až po zem, nejdříve se přisponkovala a pak se latěmi zpevnilo přichycení. Nesmí chybět visací zámek. S přítelkyní jsme zjistili, že pro nás neplatí staré rčení dvakrát měř a jednou řež, ale „Dvakrát měř, dvakrát řež!“

Nářadí jsem měl od svého otce, nějaké další nářadí od otce mé přítelkyně, dokonce jsem našel kvalitní nářadí pod haldami plachet na samém pozemku, takže se ušetřilo.

Bouda nebyla nějak hezká, ale mohlo se schovat nářadí pod zámek, schovat se proti dešti a bylo kde se převlékat. Začal červenec 2010.

Reportáž: Výběr domu pro mladou rodinu

$
0
0
Reportáž: Výběr domu pro mladou rodinu

Valná většina rodin se k vlastnímu rodinnému domu ubírá obdobnou cestou. Vše zpravidla začíná návštěvou veletrhů a výstav, čtením recenzí, procházením odborných časopisů a posloucháním rad známých, kteří již mají se stavbou zkušenosti.

Jedním z prvních témat diskusí bývá materiál, z něhož  bude dům postaven a samozřejmě cena domu. Rodina žijící nedaleko Velkých Popovic začínala stejně. Jejich zabydlený domek dnes působí velmi příjemným dojmem a jeho majitelé jsou na první pohled spokojení s tím, čeho dosáhli. Někdo by pravděpodobně namítl, že bydlí v „betonu“. Jenže – není beton jako beton. Tohle je něco úplně jiného, řeklo by se, tohle je zcela jiný „sport“.


„Naše situace byla malinko jednodušší, protože jsme měli parcelu. Od začátku jsme měli jasno v tom směru, že nechceme dřevostavbu. Nevidím na tom nic špatného, ale my jsme prostě chtěli bytelný a pevný dům, u kterého budeme mít jistotu, že tu za 40 let bude ještě stát,“ vysvětluje svůj postoj majitel domku. „Navštívili jsme několik výstav, byli jsme se podívat na některé vzorové domy a vybírali jsme velikost. Po nějaké době se nám jeden dům líbil, ale vadilo nám, že je celý z betonu. Pak jsme ale narazili na Liapor, resp. Dům jedním tahem vysvětluje majitel a dodává, že vlastnosti Liaporu jej ihned zaujaly, protože se nejedná o klasický beton, jak si každý představuje, ale o keramický beton, což jsou keramické kuličky pálené z hlíny staré přes 80 milionů let, a to je něco zcela odlišného. „Z vlastní zkušenosti vím, jaké má keramika vlastnosti a jak pracuje s teplem, které umí naakumulovat do sebe a pouštět jak je potřeba. Tak jsme se do Liaporu jeli podívat.“ 

Návštěva u výrobce

Návštěva u výrobce byla rozhodující. „Viděli jsme jak se Liapor vyrábí a navštívili jsme vzorový dům. To nás přesvědčilo.“ Při rozhodování bral majitel na zřetel rovněž dispoziční řešení, velikost a pochopitelně cenu. Nemalou roli však hrála i rychlost stavby. „Velmi jsme přivítali možnost objednat si dům v různém stadiu rozpracovanosti, protože jako každá mladá rodina, nemáme rozpočet nafukovací. Chtěli jsme dům v podobě „k dokončení“  bez izolace. Vše ostatní jsme si chtěli dodělat sami, což nám trvalo skoro rok.“

Hrubá stavba, dům k dokončení nebo na klíč?

Dvoupodlažní rodinný dům Helena, který si rodina vybrala mezi 25 nabízenými projekty, má podlahovou plochu 146 metrů čtverečních a 5 obytných místností. Cena domu k dokončení včetně základové desky se pohybuje okolo 1,6 milionu korun. Hrubá stavba domu s minimem mokrých procesů byla hotova se vším všudy za necelé 4 měsíce. V ceně byla základová deska, pochopitelně střecha, okna, dveře, komín a předpřipravena byla rovněž elektroinstalace. „Když jsem se jezdil dívat, jak stavba pokračuje, ocenil jsem, jaké další materiály jsou používány. Trochu se v tom vyznám, takže jsem se díval, z čeho jsou například trámy a střešní krytina. Bylo to poctivé masivní dřevo, nic lepeného, což je důležité. Střešní krytina Bramac, komín Schiedel apod. Prostě jsem měl pocit, že stavba není šizena.“  Zajímavým detailem bylo využití prostoru. Díky pevnosti materiálu jsou obvodové stěny silné pouhých 18 cm, vnitřní nosné stěny 15 cm a dělicí 10 cm. Při zastavěné ploše 10 x 10 m se takto ušetří více než 11 metrů čtverečních užitné plochy, ve srovnání například s klasickou cihlou.


Rodina bydlí v domě rok, a jak majitel říká, příjemně jej překvapily izolační vlastnosti domu. Je pravdou, že na izolaci fasády se moc nešetřilo, takže byl použit 15 cm silný polystyren s obsahem grafitu, který zvyšuje jeho izolační vlastnosti o 20 %. V domě je plynový kotel, krb ale i klimatizace. „My jsme vlastně topili v letošním roce převážně jen krbem. Největší položkou v nákladech byl ohřev teplé vody, což je naprosto úžasné, přestože je jasné, že zima byla letos velmi mírná.“

Více informací o domech z Liaporu „Dům jedním tahem“ na www.dumjednimtahem.cz.

Stavíme levný komín pro pevná paliva k domu, chatě, udírně ...

$
0
0
Stavíme levný komín pro pevná paliva k domu, chatě, udírně ...

Vybíráte levný komín vhodný ke spotřebičům na pevná paliva pro svůj rodinný dům, na chalupu, k udírně, venkovnímu krbu apod.? Pokud chcete levné, ale i kvalitní a trvalé řešení, pak raději hned zapomeňte na pochybné komíny složené z komponentů od různých dodavatelů, ale hledejte systémové řešení komínu se zárukami výrobce. Snovou kombinaci nízké ceny a vysoké kvality najdete už konečně i na českém trhu pod názvem SINGLE STONE.

Single stone je jednosložkový systémový komín vyráběný a certifikovaný v ČR s platností pro celou EU, který byl do nedávna určen jen pro náročný německý trh. Je vhodný jak pro občasně užívané stavby, tak i rodinné domy, které topí pevnými palivy (dřevo, uhlí, brikety apod.)

Postavit SINGLE STONE zvládne každý...

SINGLE STONE postavíte snadno a rychle podle přiloženého návodu za 1 den. Vše do sebe  zapadne podobně jako Lego. Prodává se v sadě, jejíž součástí je vše, co bude ke stavbě komínu potřeba včetně podrobného montážního návodu a komínového štítku. Je to opravdu snadné:

 

  • Na dostatečně únosný podklad vybetonujeme podstavec minimálně do výšky budoucí čisté podlahy. Můžeme rovněž použít i betonovou tvárnici, kterou srovnáme (zkosení urovnáme), usadíme do maltového lože a vyplníme betonem. Pečlivě zkontrolujeme dle vodováhy ve svislém i vodorovném směru.
  • Rychletuhnoucí žáruvzdorný tmel pro lepení tvárnic (ARZT) je součástí dodávky komínového systému. Vzhledem k jeho vlastnostem je nutné ho připravovat jen požadované množství, nejlépe vždy na jednu tvárnici.
  • Na takto připravený sokl naneseme ARZT a usadíme pateční tvárnici komínového systému. Tvárnici pečlivě vyrovnáme. Pokud je to nutné, použijeme pro vyrovnání klínky ze sady pro snadnou montáž komína. Přebytečný tmel vytlačený ze spáry zarovnáme a jeho zbytek odstraníme.
  • Do připraveného zámku u pateční tvárnice naneseme ARZT a následně uložíme kondenzátní jímku. ARZT vkládáme i na okraje tvarovky. Na takto připravenou tvarovku pokládáme čistící tvarovku. Tu správně natočíme a vyrovnáme. Až po nanesení omítky vkládáme dvířka, která upevníme pomocí hmoždinek a šroubů, které jsou součástí sady pro snadnou montáž komína.
  • Pokračujeme s pokládáním jednotlivých komínových tvarovek a nanášení ARZTU, až do úrovně sopouchu.
  • Pro dosažení větší pevnosti použijeme armovací tyče, které vkládáme do připravených čtyř otvorů. Poté stačí jen zalít zálivkovým betonem. Takto postupujeme po celé délce komína.
  • Následuje uložení sopouchové tvarovky. Sopouchovou zděř vkládáme až po nanesení omítky, kterou upevníme pomocí hmoždinek a šroubů, které jsou součástí sady pro snadnou montáž komína.
  • Další komínové tvarovky klademe na sebe do ARZTU až do požadované výšky komína.
  • Komín ukončíme krycí deskou a Meidingerovou hlavou.
  • Nadstřešní část natáhneme lepidlem a perlinkou. Takto upravený podklad je možné omítnout.
  • Poté je komín připraven k použití.

* Kompletní montážní návod komínu Single stone ke stažený zde >>

Snadný je i nákup komínu v rozsáhlé prodejní síti i on-line

EURO KOMÍN SINGLE STONE zakoupíte nejen v prodejní síti výrobce, ale také on-line.

Zakoupíte-li jej v e-shopu, získáte slevu 10 % z ceníkové ceny a dopravu po celé ČR zdarma. K nákupu získáte také podrobný montážní návod, komínový štítek a technickou podporu výrobce.

Bližší informace o EURO KOMÍNECH najdete na webu www.techtrading.cz a v e-shopu www.eurokominy.cz.

vystrizek

Proč jsme se rozhodli stavět dům

$
0
0
Proč jsme se rozhodli stavět dům

Pro stavbu domku jsme se rozhodli z toho důvodu, že máme rádi přírodu a chtěli jsme mít svoji zahradu kam bychom ve volném čase jít relaxovat.

Navíc stavba domu vyjde vetšinou levněji než koupě bytu. Máte v ní více prostoru a volnou ruku v úpravách jak terénních kolem domku tak i uvnitř v interiéru.

Vizualizaci našeho domu jsem přiložil do obrázků.

Darwin by měl radost…

$
0
0
Darwin by měl radost…

Fakt, že vše je předmětem vývoje, který je ovlivňován vnějšími podmínkami, je základním postulátem současného chápání světa. Stejným zákonitostem podléhají i profilové systémy firmy profine GmbH, které se na trzích etablují pod značkami KBE, Kömmerling a Trocal.

Nový profilový systém se stavební hloubkou 76mm definitivně vykročil ze slepé uličky dlážděné počtem komor, tloušťkou stěn a jinými muzeálními relikty a posunuje techniku profilových systémů do zcela nové úrovně technických, estetických i užitných vlastností.


Jedná se o platformový modulární systém s vnitřní konstrukcí optimalizovanou pomocí FEM (metoda konečných prvků). Výsledkem jsou hodnoty tepelné izolace spojené se statickým potenciálem a tvarovou stálostí, které jsou standardními systémy nedosažitelné. Systém je navržen jako dvouřadový se separátními systémy s dorazovým a středovým těsněním funkční spáry.


Již základní, konvenčně vyztužený systém, s dorazovým těsněním dosahuje při plném vyztužení hodnoty prostupu tepla Uf = 1,1 W/m2K, středový systém pak Uf = 1,0 W/m2K.


Systém je dodávám kromě barvy bílé i v 44 barevných fóliích s dekorem dřeva, či v různých RAL barvách.

Kömmerling 4C


Prvním upgrade tohoto základu je opláštění hliníkem z vnější strany, které dovoluje volit úpravu povrchu z nepřeberného množství barevných odstínů. Navíc je možné volit spoje hliníkového opláštění buď „na tupo“ jako u dřevěných oken, či na pokos, jako u oken hliníkových.


Druhým upgrade systému je použití konstrukčního spojení vnější hliníkové výztuže v kombinaci se systémově vypěněnými plastovými profily. Tato konstrukce umožňuje vedle bezprecedentních hodnot prostupu tepla oknem (Uw ˂ 0,7 W/m2K) vytvářet i velmi rozměrné konstrukce v barevném provedení pro potřeby pasivních domů.


Dalším stupněm je pak doplnění standardního okna vnějším křídlem s dalším jednoduchým zasklením a do vzniklého meziprostoru instalace žaluzie – tedy zdvojené okno AddOn. K již tak exkluzivním hodnotám prostupu tepla se tak připojí velmi efektivní protisluneční ochrana ovládaná z interiéru a především pak vynikající protihlukové vlastnosti.


Jak je z uvedeného patrné, podařilo se na stavební hloubce 76mm realizovat výkon, který na trhu v současnosti nemá konkurenci. Spojení nejvyšší tepelné a akustické ochrany se statickou tuhostí a tvarovou spolehlivostí oken a dveří bez omezení barevného ztvárnění je naprosto ojedinělé.

 

A to je teprve začátek…

 

Autor: Ing. Petr Špiroch
Fotografie: Archiv firmy profine GmbH
http://www.koemmerling.cz/

 

Viewing all 1409 articles
Browse latest View live